W roku 1930 targi IFA inaugurował legendarny fizyk Albert Einstein, a w kolejnych latach konstruktorzy demonstrowali w Berlinie tak przełomowe produkty jak odbiornik telewizyjny i radio samochodowe. A co widzimy na Messe Berlin po 88 latach od pierwszej wystawy? Otóż najistotniejsze były tym razem premiery procesorów i smartfonów. Było też kilka ciekawostek i jedna sprytnie wymyślona przez koncern Huawei niespodzianka.

Jeżeli chodzi o CPU, to prawdziwie ważnym był debiut Kirina 980, czyli najnowszego mobilnego układu Huawei. Procesor wykonano w supernowoczesnej, 7-nanometrowej litografii. Ma prawie 7 mld tranzystorów, czyli o ponad 1,5 raza więcej niż Kirin 970. Premierowa jednostka powinna być o 20 proc. bardziej wydajna i o 40 proc. mniej energochłonna od poprzedniego chipa z Chin. Z tego względu Kirin 980 trafi do tych lepszych smartfonów Huawei.

Z kolei Sony na IFA przywiozło sztandarowe urządzenie – Xperię XZ3. Japoński producent konsekwentnie trzyma się jednomodułowego tylnego aparatu, podczas gdy jego konkurenci montują dwie lub trzy kamery. W nowej Xperii jest to jednak mocna jednostka o rozdzielczości 19 Mpix (z przodu towarzyszy jej aparat 13-megapikselowy). Wiadomo, że Sony opracowało już 48-megapikselowy moduł CMOS IMX586, i niektórzy liczyli, że ten aparat może trafić właśnie do XZ3, ale tak się nie stało. Debiutujący telefon Sony dostał najmocniejszy w tej chwili procesor Qualcomma, czyli Snapdragon 845, 6-calowy ekran QHD+ i system Android 9 Pie.

Intel na IF-ie przedstawił kolejne układy 8. generacji, choć firma kończy już prace nad pierwszymi chipami generacji 9. W Berlinie mogliśmy zobaczyć rodziny CPU o kodowych nazwach Whiskey Lake i Amber Lake. Pierwsze z nich mają być dwa razy bardziej wydajne od poprzedników, 10-krotnie przyspieszać odtwarzanie wideo i 12-krotnie działanie Wi-Fi. Amber Lake z kolei to układy do tabletów i lekkich laptopów z poprawioną energooszczędnością.

W gronie interesujących sprzętów należy wymienić laptop Lenovo Yoga Book C930. Producent zainstalował w nim dwa wyświetlacze: jeden jest zwykłym LCD, drugi to ekran e-ink służący także za… klawiaturę. Acer na targach pokazał wyjątkowe stanowisko gamingowe: kabinę z ruchomym fotelem i wibracjami, do której można podłączyć trzy monitory. Urządzenie nazywa się Predator Thronos.

Wysłannicy CHIP-a, którzy zwiedzali targi IFA i rozmawiali z przedstawicielami różnych firm, zauważyli, że w tym roku to nie rozwój technologiczny czy skoki wydajności były w centrum uwagi. Producenci przede wszystkim skupili się na formie i wyglądzie komputerów oraz smartfonów. Dowodzą tego m.in. niezwykłe klawiatury Azio pokryte drewnem lub skórą, przypominające maszynę do pisania, czy też smartwatche MyKronoz z wyświetlaczem, ale i fizycznymi wskazówkami.