Opowieści o komputerach
W pobliżu Dworca Głównego w Katowicach, na placu Oddziałów Młodzieży Powstańczej 1, w niepozornej kamienicy mieści się niezwykła instytucja będąca nowością na mapie miasta – muzeum tętniące elektrycznym życiem kilku-, kilkunasto- i kilkudziesięcioletnich maszyn. CRN Polska rozmawia z Krzysztofem Chwałowskim, dyrektorem Muzeum Historii Komputerów i Informatyki, oraz Piotrem Fuglewiczem, członkiem Rady Muzeum.
CRN Czy jeden z najmłodszych wynalazków ludzkości, komputer, zasłużył już na miejsce w muzeum?
Piotr Fuglewicz Jak najbardziej. Tempo wdrażania i starzenia się urządzeń wciąż przyspiesza. Pół wieku – a tyle mają nasze najstarsze eksponaty – to kilka generacji takich urządzeń. Przemykały przez nasze życie w takim tempie, że nie nadążaliśmy ich zapamiętywać.
CRN Polacy budowali komputery już przed zmianą ustrojową. Mamy w tym zakresie jakieś poważne osiągnięcia?
Piotr Fuglewicz Wybitnie poważnych nie, bo materia nie nadążała za duchem. Wprawdzie koncepcyjnie polskie komputery z lat sześćdziesiątych, siedemdziesiątych i osiemdziesiątych w niczym nie ustępowały myśli światowej, ale niestety baza techniczna oraz organizacja pracy powodowały, że wykonawczo nie doganialiśmy Zachodu. Pocieszeniem pozostaje fakt, że podobnie do nas mieli się Rosjanie: koncepcje wspaniałe, ale wykonanie jeszcze gorsze od polskiego.
CRN Kto przyczynił się do popularyzacji mikrokomputerów w Polsce? Prasa komputerowa, program telewizyjny „Sonda”, a może kluby komputerowe i salony gier zręcznościowych?
Piotr Fuglewicz Wszyscy po trochu, ale głównie sami Polacy. Zawsze byliśmy podróżnikami, którzy chętnie przywożą nowinki. A trend był ogólnoświatowy.
CRN 8-bitowe komputery pojawiły się w szkołach jako pierwsze. Na czym mogli pracować uczniowie pod koniec lat 80.?
Krzysztof Chwałowski Wówczas popularnym komputerem szkolnym był wrocławski Elwro 800 Junior wraz z siecią Junet. Oczywiście w szkołach ciągle funkcjonowały pracownie zbudowane na bazie komputerów Meritum. Do szkół w drugiej połowie lat 80. trafiły także komputery Amstrad-Schneider, Spectravideo i Acorn.
Komentarze