CRN Serwery typu HPC są obecne na rynku od dawna. Tymczasem NTT twierdzi, że ma coś nowego do powiedzenia w tej sprawie. Co konkretnie?

Kazimierz Sobieraj Hasło „serwer HPC” rzeczywiście nie jest niczym nowym. Natomiast nasza konstrukcja jest jedyną w swoim rodzaju i żaden producent nie oferuje serwera, w którym zastosowano by rozwiązania takie jak nasze albo analogiczne, które zapewniałyby osiągnięcie podobnej wydajności.

CRN Na czym polega różnica między sprzętem określanym kiedyś jako HPC a obecnym?

Kazimierz Sobieraj Do niedawna serwery typu HPC charakteryzowały się koniecznością łączenia w klastry poprzez Intel True Scale Fabric czy InfiniBand, aby uzyskać zakładaną moc obliczeniową i szybkość przetwarzania danych. Oferowane przez nas nowe produkty HPC są znacznie szybsze, zdolne obsłużyć szybko i wydajnie Big Data. System hybrydowy, w którym zastosowaliśmy wszystkie nowoczesne rodzaje pamięci, jest najbardziej odpowiedni do szybkiego przetwarzania dużych ilości danych. Przy okazji to rozwiązanie zawiera zabezpieczenie przed ich utratą w przypadku zaniku zasilania serwerów.

 

CRN Czym charakteryzuje się wasz system hybrydowy w tym kontekście?

Kazimierz Sobieraj To rozwiązanie, w którym stosowane są różne typy nośników pamięci, a nasza konstrukcja umożliwia najbardziej efektywne wykorzystanie ich cech. Zależnie od potrzeb dane są analizowane i przechowywane albo w modułach pamięci RAM, flash, SSD albo HDD. Mówiąc krótko, HPC w przeszłości to był zbiór serwerów – w jednych były pamięci RAM, w drugich flash, a w trzecich HDD. Wąskim gardłem był proces ich łączenia – nawet w przypadku najszybszych interfejsów, takich jak InfiniBand, bardzo spowalniał działanie urządzenia. W naszym serwerze wszystkie wspomniane elementy są zintegrowane jako całość.

CRN Od czego zależy, czy dane trafiają do modułów RAM, SSD, czy HDD?

Kazimierz Sobieraj To autorskie rozwiązanie, nad którym niemal 10 lat pracował dział projektowy Taejin Infotech. Jest to konstrukcja, która sama się uczy i jest odpowiedzialna właśnie za optymalne rozdysponowanie zasobów serwera zależnie od potrzeb.

CRN Czy w uproszczeniu można powiedzieć, że podobnie działa dysk hybrydowy, w którym znajduje się moduł odpowiedzialny za to, które dane są przechowywane w module SSD? 

Kazimierz Sobieraj Rzeczywiście jest to bardzo duże uproszczenie, ale można mówić o pewnej analogii. W przypadku naszych serwerów zastosowano mechanizmy sztucznej inteligencji – specjalnie zaprojektowane układy do monitorowania liczby odwołań do poszczególnych danych. Im więcej odwołań, tym częściej dane są umieszczane na szybszych nośnikach.

CRN Wspomniał Pan, że dane są zabezpieczone w przypadku braku zasilania, ale co z tymi, które podczas pracy znajdowały się w modułach RAM?

Kazimierz Sobieraj Pamięci RAM są elementem modułu Jet Speed, w którym znajduje się też pamięć flash. Jet Spped jest połączony bezpośrednio do magistrali PCI-e serwera, podobnie jak dyski z interfejsem NVMe. W przypadku braku zasilania dane z pamięci RAM są automatycznie przenoszone do pamięci stałej flash, która znajduje się pod powłoką RAM. Warto zwrócić uwagę na inne zalety rozwiązania Jet Speed (w zestawieniu z tradycyjnymi), takie jak mały pobór mocy, mniejsze wydzielanie ciepła i bezgłośna praca.

 

CRN To brzmi, jakby ten produkt był skazany na sukces.

Kazimierz Sobieraj Rzeczywiście wszystko na to wskazuje, ale żeby tak było, trzeba jeszcze przekonać klientów do naszego rozwiązania. Jak wspomniałem, jest ono na tyle innowacyjne, że rynek może jeszcze nie być gotowy na wdrożenie, i pewnie potrzeba będzie dużo pracy, uświadomienia klientom zalet i korzyści, jakie płyną z korzystania z naszego sprzętu. W zastosowaniach wymagających dużej prędkości przetwarzania, gdy to dane czekają na procesor, a nie odwrotnie, nie ma lepszego rozwiązania niż nasze, ale ten argument niestety nie wystarczy. Ci, którzy decydują o wyborze sprzętu, wolą zwykle kupić komputery droższe i mniej wydajne, ale znanej marki.

CRN To nie marka zapewnia żądaną prędkość przetwarzania danych, a odpowiednie rozwiązanie.

Kazimierz Sobieraj Zgadza się, ale w przypadku jakichkolwiek kłopotów zakup sprzętu znanej marki gwarantuje informatykowi, który dokonał wyboru, że nie będzie miał problemów z pracą.

CRN Czy pod względem ceny serwery HPC są konkurencyjne wobec rozwiązań tradycyjnych?

Kazimierz Sobieraj Niestety, z uwagi na specyfikę produktu trudno o bezpośrednie porównanie obu typów konstrukcji. Jeśli np. nasze rozwiązanie jest dwa razy droższe od tradycyjnego i cztery razy szybsze, to można powiedzieć, że nasz serwer jest dwa razy tańszy. Z drugiej strony, gdy porównuje się sam zastosowany hardware, nasze konstrukcje są dużo droższe od tradycyjnych. W przypadku obliczeń, które są dokonywane głównie w modułach Jet Speed, proces odbywa się od 4 do nawet 20 razy szybciej niż w przypadku tradycyjnych serwerów.

CRN W jaki więc sposób chcecie przekonać klientów do tego rozwiązania?

Kazimierz Sobieraj Jesteśmy świadomi, że posiadanie dobrego produktu nie wystarczy, by został on uznany przez klientów. Mamy szereg symulacji, w których porównujemy proces przetwarzania danych przy użyciu tradycyjnych rozwiązań serwerowych i naszych, gdzie dokładnie widać, jakie różnice występują w praktyce. Przygotowaliśmy także showroom. Jest w nim przykładowe środowisko serwerów, na którym klienci mogą przeprowadzać własne testy.

CRN Dlaczego NTT system, znane przede wszystkim z produkcji desktopów, zdecydowało się na włączenie do oferty takich konstrukcji?

Kazimierz Sobieraj NTT System jest producentem komputerów różnego typu, w tym serwerów. Mamy jednocześnie bardzo duże doświadczenie i odpowiednie zaplecze techniczne, a także bardzo dobre kontakty z przedsiębiorstwami, które są klientami potencjalnie zainteresowanymi również takimi rozwiązaniami.

 

CRN Dla kogo przeznaczone są serwery HPC?

Kazimierz Sobieraj Takimi rozwiązaniami powinni zainteresować się przede wszystkim ci, którzy mają do czynienia z Big Data oraz są użytkownikami usług chmurowych. Serwery takie sprawdzą się w zastosowaniach wymagających dużej szybkości przetwarzania danych, co oznacza, że nasza oferta kierowana jest głównie do dużych klientów. Ale elastyczność konfiguracji umożliwia przygotowanie odpowiedniej maszyny również dla odbiorców z segmentu MŚP, wymagających takiego serwera, w którym – jak wspomniałem – dane czekają na procesor, a nie odwrotnie.

 

Między vanem a kontenerem

Komentarz Mariusza Piórkowskiego, IT experta, billing domain architecta w T-Mobile

W środowisku informatycznym taki produkt mógłby już prawie zostać nazwany appliance’em, tzn. połączeniem pamięci masowych, sieci i mocy obliczeniowej. Przy takim zestawieniu tych trzech modułów pojawia się zawsze problem zestrojenia ich tak, by realizowały założone zadania. W związku z tym najważniejsze pytanie, jakie się nasuwa, to: czy sama jednostka odpowiedzialna za to zestrojenie jest na tyle inteligentna, by nauczyć się zachowania aplikacji?
Dlatego osoby odpowiedzialne za zakupy odpowiedniej infrastruktury sprzętowej mogą podchodzić nieufnie do tej nowatorskiej konstrukcji. W przypadku korporacji z pewnością rozwiązanie takie świetnie się sprawdzi w firmach korzystających z bardzo dużej liczby aplikacji, które – jak wynika choćby ze statystyk – zachowują się bardzo przewidywalnie. Tak jest np. w środowiskach chmurowych. Innym przykładem zastosowania HPC są rozwiązania Big Data, gdzie przetwarzanych jest bardzo dużo danych, a ich bliskość ma ogromne znaczenie. 
Ponadto potencjalnymi nabywcami takiego sprzętu są przedsiębiorstwa, dla których zwykły serwer to za mało. Mówiąc obrazowo, to jak pojazd dopasowany do potrzeb firmy transportowej, gdy typowy van to za mało, a kontener to za dużo.