CRN Intel, Microsoft, HP, a teraz… Arbor. Dlaczego nie posada w innej dużej korporacji?

Piotr Pągowski Szkoda czasu.

 

CRN Nie bardzo rozumiem…

Piotr Pągowski Wielkie korporacje mają ogromny problem z dostosowywaniem się do zmian. Widać to na przykładzie HP, Microsoftu, Intela. Mimo że to nadal wspaniałe firmy, z niesamowitą historią, ich przyszłość stanowi wielki znak zapytania i podejmują one teraz gigantyczny wysiłek, żeby się dostosować do obecnych realiów. Podsumowując: ciekawiej jest w obszarze realnego dynamicznego wzrostu rynku niż wzrostu kreowanego przez oczekiwania.

 

CRN W takim razie dlaczego akurat doradztwo biznesowe?

Piotr Pągowski Żyjemy w czasach, kiedy rynek wyjątkowo szybko się zmienia i wkoło dzieje się bardzo dużo ciekawych rzeczy. Dziś przyszłość tworzą często małe firmy, które wymyślają nowe usługi, produkty lub nowe modele biznesowe. Dobre przykłady to: Uber, Airbnb czy Alibaba. Największa na świecie korporacja taksówkowa nie ma ani jednej taksówki, zaś największy na świecie operator miejsc do spania nie ma własnych nieruchomości. Pokazuje to dobitnie, jakiej ewolucji podlegają modele biznesowe.

 

CRN W największych firmach nie ma takich wyzwań? Leciwe korporacje starają się teraz mocno odmładzać, restrukturyzować, atakować nowe obszary rynku…

Piotr Pągowski Chociaż branża IT zmienia się bardzo szybko, generalnie nie jest to obszar szybkiego wzrostu, tak jak było do tej pory. Obecnie mamy raczej do czynienia z konsolidacją i optymalizacją. Sami sobie zgotowaliśmy taki los, budując globalną sieć. Ale i w tym względzie branża IT wyprzedza pozostałe, może z wyjątkiem finansów, więc doświadczenia z nią związane zamierzam wykorzystać w innych obszarach. Zwłaszcza że praca w Intelu, Microsofcie czy HP to była dla mnie wielka szkoła biznesu.