Allegro wprowadza zmiany w rozliczeniach ze sprzedającymi, którzy mają konta firmowe. Jest to związane z udostępnieniem przez Ministerstwo Finansów tzw. białej listy podatników VAT.

Wykaz zawiera numery kont kontrahentów, na które należy wpłacać należność. Za przelew w kwocie ponad 15 tys. zł na niezarejestrowane konto od 1 stycznia 2020 r. będą grozić sankcje.

Numer subkonta w PayU, na który przedsiębiorcy wpłacają należności dla Allegro, nie znajdzie się na białej liście. W związku z tym platforma zmienia numer rachunku do wpłat. Inny będzie także bank - zamiast mBanku będzie to Pekao S.A.

Nowy numer konta pojawi się na fakturze oraz w zakładce Rozliczenia z Allegro. Po zmianie będzie można przeczytać informację, że numer indywidualny jest rachunkiem technicznym do rachunku głównego, który znajdzie się na białej liście.

Na nowy indywidualny numer konta trzeba regulować należności powyżej 15 tys. zł. Także niższe opłaty można kierować na ten rachunek.

W razie korzystania z zewnętrznych narzędzi lub systemów do opłacania faktur z Allegro, należy pamiętać o zaktualizowaniu numer rachunku odbiorcy.

Za regulowanie należności z faktur po 31 grudnia 2019 r. na rachunek, którego nie ma białej liście podatników VAT, ministerstwo finansów zapowiada restrykcje. Mianowicie wydatku nie będzie można uwzględnić w kosztach uzyskania przychodu, a nabywcy grozi również solidarna odpowiedzialność za nadużycia podatkowe sprzedającego. Takie konsekwencje grożą za przelew na nieuprawnione konto zapłaty ponad 15 tys. zł.