Są problemy z białą listą podatników VAT. W wykazie brakuje niektórych kont bankowych przedsiębiorców, pojawiają się błędy w datach rejestracji firmy oraz przy sprawdzaniu wcześniejszego statusu VAT podatnika - informuje dziennik.pl. Firmy, których dotyczą pomyłki, obawiają się utraty wiarygodności w oczach kontrahentów. Zwłaszcza, że zapłata sprzedającemu na rachunek, którego nie ma w wykazie, grozi po 1 stycznia 2020 r. sankcjami wobec nabywcy.

Resort finansów uspokaja, że pracuje nad zapewnieniem pełnej zgodności listy z aktualnymi danymi przedsiębiorstw, a do 31 grudnia 2019 r. korzystanie z wykazu jest fakultatywne i nie powoduje konsekwencji.

Ministerstwo finansów tłumaczy także, że brak rachunku firmy na białej liście może oznaczać, że kontrahent korzysta z prywatnego konta osobistego (ROR - a takich nie ma w wykazie), albo nie zgłosił rachunku w CEIDG.

Biała lista, czyli "Wykaz podatników zarejestrowanych, niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT" została uruchomiona 1 września. Ministerstwo Finansów przekonuje, że dzięki łatwemu dostępowi do aktualnych danych o przedsiębiorcach zwiększy ona bezpieczeństwo obrotu gospodarczego oraz znacznie ograniczy ryzyko wplątania się w wyłudzenia VAT.


Sprawdzenie białej listy potwierdza należytą staranność

Mimo luk na białej liście bezpieczniej jest z niej korzystać, bo brak weryfikacji kontrahentów z pomocą nowego narzędzia oznacza niedochowanie należytej staranności - stwierdza resort finansów. Po 1 stycznia 2020 r. przedsiębiorca ryzykuje także, że zapłata za fakturę nie zostanie zaliczona do kosztów uzyskania przychodów, a on zostanie pociągnięty do solidarnej odpowiedzialności za ewentualne nadużycia kontrahenta - jeżeli wpłaci należność na konto, którego wcześniej nie zweryfikował.


W razie problemów z dostępnością zapisz dowód

Ministerstwo informuje, że ze względu na codzienną aktualizację danych w godz. 22.00 - 0.00 biała lista może nie być dostępna.

W razie problemów technicznych w ściągnięciu informacji z wykazu fiskus radzi, by zapisać komunikat o niedostępności (np. zrobić zrzut ekranu). Jednocześnie jednak przypomina, że aby uchronić się przed sankcjami za zapłatę za fakturę na konto, którego nie ma białej liście, trzeba zawiadomić urząd skarbowy kontrahenta w ciągu 3 dni od dnia zlecenia przelewu.