Analitycy z Synergy oceniają, że przychody z IaaS i PaaS powiększyły się o 47 proc., wyraźnie dystansując usługę SaaS, która urosła w ubiegłym roku o 31 proc. Dostawcy hostowanej prywatnej chmura odnotowali wzrost przychodów o 30 proc.

Przychody liderów rynku chmury - Amazon Web Services i Microsoftu - pochodziły głównie ze sprzedaży usług IaaS i PaaS. Z kolei IBM i Rackspace dominują w kategorii hostowanej chmury prywatnej. Obszar usług typu SaaS dla przedsiębiorstw zdominowały natomiast firmy Microsoft i Salesforce.

Mniejszym, ale wyraźnie rosnącym segmentem rynku chmury jest UCaaS (Unified Communications-as-a-Service). Według Synergy sprzedaż usługi zunifikowanej komunikacji z chmury powiększyła się w 2017 r. o 20 proc.

Jak twierdzą twórcy raportu, obecnie chmura przestaje być jednym z wielu składników głównego nurtu IT, a staje się dominującym elementem w branży. Co ciekawe, jak dotąd dane z polskiego rynku zupełnie tego nie potwierdzają.

Warto także wspomnieć, że szybki wzrost chmury na świecie nie spowodował, by sprzedaż sprzętowej infrastruktury dla centrów zaczęła maleć. Według Synergy rynek ten powiększył się w zeszłym roku o 3 proc.