W III kw. finansowym, zakończonym 31 lipca br., przychody HPE okazały się niższe o 7 proc. niż rok wcześniej (7,29 mld dol.).

Jednak wskaźniki rentowności wyraźnie poprawiły się. Zysk na akcję (w ujęciu non-GAAP) był wyższy od oczekiwań (0,45 dol. wobec 0,42 dol. przed rokiem). Wzrosła rentowność na poziomie operacyjnym do 9,9 proc. (+80 pkt r/r). Marża brutto sięgnęła 33,9 proc., czyli 340 pkt więcej niż rok temu. Wobec II kw. finansowego poprawa wyniosła 120 pkt. HPE odnotował w III kw. stratę netto (-27 mln dol.), co jest związane z rozliczeniami w związku ze sprzedażą biznesu usługowego 2 lata temu.

CEO Antonio Neri przekonuje, że wynik III kw. jest dobry biorąc pod uwagę niestabilność rynku, co przekłada się na wahania popytu i dłuższy cykl sprzedaży, głównie w dużych kontraktach. Według niego koncern odczuł skutki wojny handlowej USA z Chinami. Wcześniej Cisco i Lenovo prezentując nowe wyniki finansowe ostrzegały, że wojny handlowe mogą mieć negatywny wpływ na biznes w kolejnych okresach.

CEO podkreśla wzrost wskaźników rentowności biznesu, osiągnięty mimo niesprzyjających warunków makroekonomicznych. Zaznacza, że sprzedaż oferty as-a-service (GreenLake), która jest obecnie w centrum strategii HPE, przyniosła 2,5 mld dol. przychodów (+10 proc. r/r, ale +42 proc. z wyłączeniem wpływu jednej dużej umowy). Do 2022 r. całe portfolio HPE ma być oferowane jako usługa. Według CEO pay-per-use to obecnie najszybciej rosnący biznes korporacji, z czego korzystają także partnerzy, dzięki bardzo wysokiemu (99 proc. wg HPE) wskaźnikowi odnowienia umów.  Czyli klient, którego raz uda się przekonać do kontraktu, kontynuuje współpracę.

Największą część przychodów HPE w minionym kwartale jak zwykle wygenerował segment Hybrid IT (serwery, macierze, sieciówka) - 5,55 mld dol. To spadek o 9 proc. r/r, głównie z powodu mniejszej wartości sprzedaży serwerów (-10 proc.). Za to storage poprawił wynik o 21 proc. W segmencie Intelligent Edge, do którego należy Aruba, spadły przychody z produktów, ale usługi były 16 proc. na plusie.