USA zamierzają złagodzić kurs wobec Huawei. Planują udzielenie szeregu zezwoleń amerykańskim firmom na handel z chińskim koncernem - twierdzi "New Yor Times". W związku z embargiem ogłoszonym w maju br. bez specjalnego pozwolenia (licencji) departamentu handlu USA biznes z Huawei jest zabroniony - przedsiębiorstwu i jego spółkom zależnym nie można sprzedawać komponentów czy oprogramowania. Od czerwca według NYT nie udzielono żadnej licencji.

Plan poluzowania pętli ma być gestem administracji Trumpa wobec Chin w toczących się rozmowach handlowych. Z drugiej strony spełnia oczekiwania amerykańskich firm, które nie są zadowolone z utraty tak dużego klienta, jakim jest chiński koncern. Na razie nie wiadomo, jakie przedsiębiorstwa z USA zostałyby dopuszczone do dalszej współpracy z Huawei.

USA wciągnęły Huawei i 70 powiązanych z nim spółek na czarną listę w maju br. Wkrótce po nagłej decyzji ogłoszono okres przejściowy, który miał pozwolić firmom z USA na wygaszenie współpracy. Okres przejściowy następnie przedłużono o kolejne miesiące do połowy listopada. Amerykanie zarzucają Huawei uwikłania we współpracę ze służbami i twierdzą, że firma stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa USA. Chiński producent zaprzecza tym oskarżeniom utrzymując, że USA pod pretekstem wspomnianych zarzutów chcą wypchnąć firmę z rynku amerykańskiego i innych.

Na początku miesiąca USA wydłużyły czarną listę, wciągając na nią więcej chińskich firm.