„W ciągu ostatnich kilku tygodni w mediach pojawiły się różne doniesienia o działalności Huawei w obszarze 5G. Część tych relacji jest nieprawdziwa, a część opiera się na błędnych informacjach.” – twierdzi firma w oświadczeniu wydanym w związku z działalnością firmy w na rynku 5G
i w sprawach bezpieczeństwa cybernetycznego.

Huawei postanowiło odnieść do sugestii dotyczących domniemanych powiązań Huawei z chińskimi służbami, działalności szpiegowskiej i zagrożenia dla bezpieczeństwa danych. W ostatnich miesiącach pojawiło się coraz więcej takich wątpliwości, także wyrażanych przez wysokich urzędników, jak unijny komisarz ds. technologii.

Wcześniej USA wprowadziły ograniczenia dla Huawei, a australijskie władze zdecydowały, że chińskie firmy nie będą budować infrastruktury 5G w tym kraju.

Chiński koncern zapewnia jednak, że nie stanowi zagrożenia.

„Nigdy nie mieliśmy do czynienia z poważnym incydentem związanym z bezpieczeństwem cybernetycznym naszego sprzętu. Nawet przy najbardziej rygorystycznym przeglądzie i kontroli przeprowadzanej przez organy regulacyjne lub naszych klientów, nigdy nie było żadnych dowodów wskazujących, że rozwiązania firmy stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa – podkreśla Ken Hu, Rotating Chairman Huawei.

„Zawsze chętnie podejmiemy otwarty dialog z każdym, kto ma uzasadnione obawy. Jednak w przypadku jakichkolwiek bezpodstawnych zarzutów będziemy stanowczo reagować, celem ochrony dobrego imienia firmy” – ostrzega Ken Hu.

 

Huawei "działa zgodnie z planem"

Odnosząc się do informacji o problemach Huawei w różnych krajach, firma zapewnia, że w Niemczech wszystkie procesy biznesowe przebiegają zgodnie z planem, a we Francji jest zaangażowana w budowę sieci 5G z wieloma lokalnymi operatorami.

Niedawno Deutsche Telekom, największy niemiecki operator telekomunikacyjny, do którego należy T-Mobile, zapowiedział przegląd strategii dotyczącej dostawców infrastruktury, co jednoznacznie odebrano jako wątpliwości wobec współpracy z chińskimi producentami, a zwłaszcza z Huawei.

Z kolei Orange zdecydował, że Huawei nie będzie uczestniczyć w budowie sieci 5G we Francji dla tego operatora.

Huawei zapewnia że kolei poza Europą, w Japonii firma jest w trakcie odpowiadania na przetargi 5G i testowania sieci nowej generacji z klientami. Niedawno japońskie władze informowały o ograniczeniach dla firm spoza tego kraju, co komentowano jako próbę blokady budowy sieci 5 generacji przez Huawei.

W Nowej Zelandii natomiast rząd odrzucił wstępny wniosek 5G przedłożony przez jednego z operatorów, ale proces regulacyjny nadal trwa – twierdzi chiński gigant. „Klienci Huawei dali wyraźnie do zrozumienia, że będą nadal współpracować z rządem w celu rozwiązania tej sytuacji, a ich współpraca z firmą nie ulegnie zmianie” – utrzymuje producent.

Twierdzi, że jest liderem w branży 5G pod względem technologii i wdrożeń komercyjnych oraz jako jedyny dostawca może zapewnić pełną gamę kompleksowych rozwiązań 5G. „Pomimo napotkania intensywnej presji na niektórych rynkach oraz trudnych wyzwań, Huawei poczyniło ogromny komercyjny progres.” – oświadcza Huawei.

Niedawno czeski urząd ds. cyberbezpieczeństwa uznał, że sprzęt i oprogramowanie chińskich firm mogą nie być bezpieczne, wskazując na wymaganie współpracy chińskich firm z wywiadem tego kraju.

W odpowiedzi Huawei zapewnił, że nie ma mowy o takiej współpracy i zażądał dowodów na stawiane zarzuty.

 

Polska wśród strategicznych rynków

W Polsce Huawei prowadzi biznes tak jak dotychczas bez zakazów ani ostrzeżeń. Budowa sieci 5G w naszym kraju jest jednym z priorytetów giganta. Jest on uczestnikiem porozumienia na rzecz strategii 5G dla Polski. Huawei uznaje nasz kraj za jeden z 20 najważniejszych globalnie rynków.

Resort cyfryzacji pytany o Huawei według "Gazety Wyborczej" stwierdził, że w Polsce operatorzy telekomunikacyjni nie konsultują z administracją państwową, jakie marki sprzętu wybiorą do inwestycji, mogą więc swobodnie wybierać dostawców. Pilotażowe sieci 5G uruchomione w tym roku przez Orange i T-Mobile działają na sprzęcie Huawei. Jak wyjaśnił "GW" rzecznik Orange Polska, firma nie otrzymała żadnych sygnałów ws. Huawei od uprawnionych instytucji.

Ken Hu, poinformował, że do tej pory firma podpisała 25 umów handlowych dotyczących 5G i ponad 50 komercyjnych porozumień o partnerstwie z operatorami telekomunikacyjnymi na całym świecie. Dostarczył ponad 10 tys. stacji bazowych 5G. W I poł. 2019 r. Huawei planuje zaprezentować pierwsze smartfony 5G.